Операційні системи BSD


English | українська

попередній каталог

Керівництво було востаннє оновлено 16 листопада 2022 року.

ПРИМІТКА: Це керівництво стосується хостів x86, і не покриває підтримувані CrOS/ARM chromebook. Для цілей ARM, вам варто звернутись до документації u-boot.

libreboot є спроможним завантажити багато систем BSD. Ця секція в основному задокументовує особливості libreboot, які стосуються BSD; ви можете в іншому випадку звернутись до офіційної документації для будь-якої системи BSD, яку хочете використовувати.

Kernel Mode Setting

Ваша система BSD мусить підтримувати Kernel Mode Setting для вашого графічного пристрою (більшість з них підтримує в ці дні). Причини стануть очевидними, як ви прочитаєте цю статтю.

Завантажуйте BSD, використовуючи SeaBIOS

На платформах x86, Libreboot надає вибір корисного навантаження GRUB та/або SeaBIOS. GRUB технічно може завантажувати ядра BSD, але код погано підтримується і є ненадійним для цього сценарію використання; на системах BIOS, GRUB може завантажити ланцюгом завантажувачі BSD, але bare metal (в якості корисного навантаження coreboot), GRUB може тільки завантажити ланцюгом інші корисні навантаження coreboot або завантажити ядра Linux/BSD безпосередньо (але безпосереднє завантаження тільки реально надійне для Linux, в GRUB).

Це рекомендовано, щоб ви завантажувались в текстовому режимі, з SeaBIOS. Ви можете буквально просто слідкувати офіційним керівництвам встановлення для вашої системи BSD, чи це буде FreeBSD, OpenBSD або інші.

Якщо ви не плануєте встановлювати Xorg/Wayland, тоді це все, що вам дійсно треба робити. Наприклад, ви могли би хотіти виконувати сервер headless, у випадку чого ви мабуть не заперечуєте виконувати текстовий режим весь час.

OpenBSD та corebootfb

Досі рекомендовано використовувати SeaBIOS в текстовому режимі, але OpenBSD конкретно може працювати з завантаженням SeaBIOS в coreboot framebuffer, з SeaVGABIOS. В Libreboot образах ROM, це були би образи SeaBIOS з corebootfb в імені файла.

Переконайтесь, щоб вибрати розмітку в стилі MBR у встановлювачі, і він буде Просто Працювати.

Якщо ви використовуєте корисне навантаження GRUB, але SeaBIOS є доступним в меню завантаження, ви можете просто вибрати SeaBIOS в сказаному меню, і OpenBSD буде працювати чудово.

FreeBSD та corebootfb

Припущений поламаним, тому будь ласка переконайтесь, що ви завантажуєтесь з корисним навантаженням SeaBIOS в текстовому режимі (lbmk образи ROM з txtmode в імені файлу, не corebootfb).

Попередження для користувачів X11

Одна важлива особливість більшості систем libreboot: Підтримка VGA mode існує, якщо завантажуєтесь з corebootfb (власний framebuffer coreboot) і option ROM SeaVGABIOS використано в корисному навантаженні SeaBIOS; хоча, можливість змінювати режими не є присутньою, що означає, що ви не можете перемикнутись на текстовий режим так само.

Coreboot може розпочатись в framebuffer (corebootfb) або INT10H текстовому режимі, і він залишається в будь-якому встановленому режимі, допоки KMS використано для зміни режиму. Має бути відмічено, що coreboot framebuffer це не є VGA mode, але натомість coreboot реалізує мінімальні драйвери для апаратного забезпечення, яке він підтримує, надаючи framebuffer безпосередньо в пам’яті, яке програмне забезпечення (таке як GRUB) може просто використовувати.

Завантажувачі BSD на x86, в BIOS системах, типово очікують запуск текстового режиму. Це зазвичай можливо встановити консоль на вищі VGA mode, на більшості систем, але не на більшості систем coreboot з використаною нативною ініціалізацією відео, в зв’язку з примхами, що вже описано. Якщо ви бачити будь-яку документацію (на землі BSD), що стосується VESA mode, ігноруйте її повністю; допоки ви не використовуєте пропрієтарний VGA ROM для вашого пристрою, це не буде працювати, і Libreboot не поширює це (натомість, власна ініціалізація відео coreboot використана там, де можливо, або налаштування headless корисного навантаження SeaBIOS надано, де ви би або виконували його headless, або встановили графічну карту).

Тепер, це би інакше значило: відсутність X11/Wayland. Якщо ви запускаєтесь в corebootfb mode з SeaVGABIOS, ви не отримаєте дисплей в завантажувачах BSD, і якщо ви завантажуєтесь в текстовому режимі, ви не можете встановити VESA mode з BSD. Тим не менш, ви в удачі:

Щонайменш OpenBSD та FreeBSD (можливо інші) всі мають чудову підтримку KMS в ці дні; коротко для Kernel Mode Setting. Це уникає неефективності методів BIOS/UEFI, маючи ядро, що встановлює режими безпосередньо. Воно засновано на драйверах KMS, що проекти BSD портували з ядра Linux. З цим, ви можете використовувати X11/Wayland в FreeBSD (і просто X11 в OpenBSD, тепер).

Наприклад: в FreeBSD, ви можете встановити graphics/drm-kmod в якості пакунка або з портів, і (для графічних карток Intel) зробіть це:

sysrc kld_list+="i915kms"

Це створює наступний запис в /etc/rc.conf:

kld_list="i915kms"

В FreeBSD також рекомендовано, щоб ви перемикнулись на KMS в консолі/TTY; додайте це до /boot/loader.conf, щоб ви могли досі використовувати консоль після завершення Xorg:

kern.vty=vt

Вам не варто сподіватись на вищезазначену інструкцію (для FreeBSD), тому що точний крок може змінитись, і це не йде в повні подробиці так само. Зверніться до документації, наданої вашою системою, щоб знати те, як налаштовується KMS.

ЗАВЖДИ ЧИТАЙТЕ КЕРІВНИЦТВО

Всі BSD мають чудову документацію; це одна з визначних характеристик, проти типових дистрибутивів Linux.

Осторонь від цієї примхи в coreboot, що стосується BIOS video mode, BSD в іншому випадку працюють в точності таким чином, як ви би передбачали, і ви можете прослідувати їх офіційній документації без значної метушні.

Ніяких конкретних або деталізованих керівництв не буде надано тут, оскільки SeaBIOS справедливо пояснюючий сам за себе; ви можете в іншому випадку посилатись до документації SeaBIOS.

Якщо ви прошиваєте ROM для машини, де seabios_withgrub та seabios_grubfirst ROM є доступними, виберіть seabios_withgrub.

НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ОБРАЗИ ROM З seabios_grubfirst В ІМЕНІ ФАЙЛА! Ці були присутніми в старіших випусках Libreboot, і підтримувались в минулих ревізіях системи побудови, але вони не працювали для передбаченої мети. Більше інформації написано в керівництві встановлення Libreboot. ROM образи з seabios_grubfirst в імені файла НЕ буде включено в наступні випуски Libreboot.

Сумнівна згадка: Tianocore

Tianocore є надзвичайно роздутим, та непридатним для аудіту, тому його не включено в прошивку Libreboot, але це реалізація посилання UEFI від Intel та вкладників. Він можете завантажувати більшість систем BSD дуже добре.

Більш міцним шляхам для надання послуг UEFI в Libreboot бути дослідженими. Інтеграція Tianocore не буде надана офіційно, в жодному з поточних або майбутніх випусків Libreboot.

Настільні користувачі

ПРИМІТКА: Ця секція не може бути повністю точною; наприклад, сторінка апаратного забезпечення про HP Elite 8200 SFF розповідає про використання графічних карток на обох налаштуваннях corebootfb та txtmode, і здається працюючою добре з SeaBIOS в обох випадках.

Настільні користувачі на Libreboot мають просто встановити графічну картку, та знову завантажитись з SeaBIOS в текстовому режимі; тим не менш, коли ви робите це, SeaBIOS виконає option ROM VGA на карточці, яка надасть ранню ініціалізацію відео, замість ініціалізації coreboot, і цей VGA ROM зазвичай буде реалізовувати повні INT10H mode, включаючи можливість встановлювати режими в BIOS (використовуючи переривання), у випадку чого ви не маєте хвилюватись про Kernel Mode Setting, але вам варто досі використовувати KMS в будь-якому випадку.

Причиною використовувати KMS є те, що він більш ефективний. Сервіс INT10H може тільки бути викликано в Real Mode або Virtual 8086 mode; v8086 є недоступним в long mode (x86_64) та перемикання в Real Mode лише для встановлення VGA mode є надзвичайно дорого, говорячи з точки зору обчислень. Це те, чому сучасні ядра (Linux та BSD) роблять mode setting самостійно.

Ви можете вивчити більше про режими INT10H text/VGA тут:

https://en.wikipedia.org/wiki/INT_10H

Markdown: https://libreboot.org/docs/bsd/index.uk.md

Підписатися на RSS

Індекс сайта

Ця сторінка була створена з Untitled Static Site Generator.