תגנו על ריצ’רד סטאלמן

ליאה רו

31 למרץ 2021


News article published on 31 למרץ 2021 by ליאה רו. Return to index

אני תומכת בחופש הביטוי.

לפני כשנתיים, ריתשרד סטאלמן אשר הפך לעבריין מחשבה האושם באשמה כוזבת של ההגנה על אונס. מדובר על מסע הכפשה כוזב שנוהל בעזרת אמצעי תקשורת ומדיה שונים בהנהגת יצרני ומפיצי תוכנות קנייניות. 36 שנים עמל ריצ’רד כדי להגן על זכויותינו, בוטלו לעינינו. מסע ההכפשה היה כל כך אגריסיבי כך שנאלץ ריצ’רד להתפטר מתפקידו כהיו"ר של המוסד לתוכנה חופשית. המוסד לתוכנה חופשית לא פעל בכלל כדי למנוע התפטרות זו או בכדי להגן עליו, אבל אתם יכולים!

ב21 למרץ 2021, הדירקטוריון של המוסד לתוכנה חופשית החזיר את ריצ’רד סטאלמן להיות חלק מהדירקטוריון הנ"ל. בתגובה לכך המידה התחילה מסע הכפשה מחודש. נוצרה עצומה ובה הדרישה להסיר בכוח את ריצ’רד וכל שאר הדירקטוריון של המוסד לתוכנה חופשית. הכל התבסס על שמועות וטענות כוזבות שריצ’רד הינו סיקסיסטי, טרנספוב, יכולתני ועוד הרבה טענות אשר מטרתם הייתה הטלת ספק ובלבול בנוגע לפעולותיו של ריצ’רד. ההערות הפוליטיות של רצ’רד סטאלמן, וגם הכתבות שלו צובעות את התמונה של אדם אשר תמיד עמל רבות נגד כל צורות האי-סובלנות! כתגובה לכך, אנחנו: כתנועת התוכנה החופשית, ייצרנו עצומת תמיכה משלנו. אנו רוצים כי ריצ’רד יישאר בתפקידו, וגם דורשים מהמוסד לתוכנה חופשית לעמוד חזקים בעמדות והעקרונות שלהם. אנו קוראים למוסד לתוכנה חופשית להגן על ריצ’רד ולשבח את מורשתו. ריצ’רד סטאלמן הינו בין אדם כמונו, אשר זכותו להבעה חופשית נפגעה באופן קשה במיוחד. אנחנו צריכים להראות את תמיכתינו לו באופן ברור לעיני המוסד לתוכנה חופשית. אם את/ה תומכ/ת בעקרונות של תוכנה חופשית, מאמינ/ה בחופש הביטוי, חופש הקהילה וההתקהלות וצדק חברתי (צדק חברתי אמיתי, אשר בו מכבדים אנשים במקום שיושתק בגלל אמונותיו ועקרונותיו), אנא מכם בבשקה לחתום על עצומת התמיכה כאן:

https://rms-support-letter.github.io/

הצד המתנגד גם יש לו עצומה אשר לא אקשר אליה כאן כיוון שאיני רוצה לתמוך בה. אפילו תמיכה של תוצאות מנועי חיפוש של המתנגדים תעזור להם בההתקפה נגד ריצ’רד סטאלמן. באופן דומה, מסעי ההכפשה שלהם לא יקושר אליהם כאן, אלא רק יגונו.

הוראות לגבי חתימת עצומת התמיכה נמצאים בדף העשומה אשר קישורו נמצא לעיל. אם אתם מייצגים פרוייקט או אגודה, אנא מכם לכתוב שם מלא (שם פרוייקט) או שם מלא (שם פרוייקט - תפקיד). אם אתם חברים במוסד לתוכנה חופשית, אני מכם ציינו זאת באופן דומה.

אם אתם חברים בפרוייקט/אגודה/חברה אשר חתמה על העצומה המתנגדת לסטאלמן, חשוב באופן מיוחד שתתציינו זאת ברגע שאתם חותמים על עצומת התמיכה. בבקשה, תנסו לדבר עם עמיתיכם ותשכנעו אותם לשנות את עמדתם.

בנוסף להחתמת השם שלכם, אם אתם חברים בפרוייקט תוכנה, תפעלו כדי לתמוך כפרוייקט בריצ’רד! הוא צריך לכל עזרה אפשרית. אנחנו, תנועת התוכנה החופשית, כאקטיבסטים, צריכים לפעול ולתת לא את מלאו התמיכה שלנו!

אם פרוייקט תוכנה חופשית הוחתם על העצומה המתנגדת, לרוב המקרים מדובר בהחלטה מנהלתית לחלוטין וסביר להניח כי איננה קשורה לאנשים ששייכים אליו.

בבקשה גם אם אפשר, תודיעו על תמיכתכם למוסד לתוכנה חופשית בדוא"ל: https://www.fsf.org/about/contact/

יריבנו ברצונם להרוס תנועת התוכנה החופשית

המטרה האמיתית של יריבנו איננה ריצ’רד, הם רוצים להרוס את המוסד לקוד פתוח ע"י הסתננות אל תוכו (כמו שכבר עשו עם הOSI והמוסד של Linux). אנשים אלו אפילו פתחו עצומה מקוונת הקוראת להסרת ריצ’רד וכל הדירקטוריון של המוסד לתוכנה חופשית בכוח. בבירור, מדובר על נסיון של הפיכה כנגד המוסד לתוכנה חופשית. מחוסר בררה ופחד, פרוייקטי תוכנה חופשית רבים מוכרים גם הם הצטרפו לציד המכשפות נגד ריצ’רד כדי שהם לא יבוטלו גם. רשימת המתנגדים כוללת: מיקרוסופת, גוגל, המוסד של Linux, המוסד של GNOME וגם אגודת ה“Ethical Source”! אנשים אלו מתנגדים לתוכנה חופשית באופן אידיולוגי גם אם הם מייצרים אותו לפעמים מטעמים עסקיים. רבים מהם פעלו באופן ישיר אפילו בכדי להרוס את קהילת התוכנה החופשית לאורך שנים! איך הם בכלל יש להם את האומץ כדי לטעון שהם מייצגים אותנו?

מכתב ההתנגדות רק מלא דיבורים אך ללא מעשים. אנשי הרשימה שלו אינם מייצגים אותנו! אם אתם רואים שיש אנשים אשר אכן שייכים לקהילת התוכנה החופשית אשר הינם חתומים שם, בבקשה תדברו איתם ותסבירו להם. אנא מכם לדבר באופן מכובד ולהסביר איך שיקרו להם במסע הכפשה הכוזב. אנו זקוקים לאחדות בתנועה שלנו, לרוב: אם מישהו חתם על מכתב ההתנגדות, סביר להניח כי הם עשו זאת מתוך פחד, בפרט בגלל שמכתב ההתנגדות יצא לפני מכתב התמיכה ולא היה ידוע כמה אנשים תמכו בריצ’רד. זה קרה בגלל שנשארנו שקטים - אך הפעם אנו לא נשתוק!

נכון ל31 מרץ 2021, אנחנו מנצחים: 2959 חתימות נגד - מול 4533 חתימות בעד! מדובר על אחוז הסכמה של 60%! אך המספרים של העצומה שלנו עולים יותר מהר. אנשים רואים ומבינים שזה בסדר לתמוך בסטאלמן כיוון שהוא לא פושע!

ריצ’רד סטאלמן הוא הגיבור שלנו

אני מאמינה באידיולוגיה של תוכנה חופשית. אני מייסדת פרוייקט ליברבוט Libreboot, וגם המתכנתת הראשית שלו. כשהתחלתי להשתמש בתוכנה עם קוד חופשי בשנות הנוער שלי בשנות ה2000, ההרצאות של ריצ’רד סטאלמן היוו מקור השפעה גדול עבורי; ריצ’רד ייסד את פרוייק גנו בשנת 1983, ואת המוסד לתוכנה חופשית ב1985. אני גם ראיתי את הסרט Revolution OS וקראתי את הספר של אריק ריימונד הבזאר והקטדראללה. במהירות, נאחזתי לעקרונות הנ“ל, אך מה שנתן לי את רוב ההשראה היו הכתבות של ריצ’רד באתר של פרוייקט גנו. אך למספר שנים, אני חשבתי על עצמי כתומכת בקוד פתוח עד שבסוף עברתי אל צד קהילת התוכנה החופשית ב2009. באותו זמן, עבדתי בתמיכת מערכות מחשוב בחברות שונות, בעיקר התעסקתי עם תוכנות קנייניות כגון וינדוז, אך בזמני הפנוי בבית למדתי איך לשהתמש במערכות מבוססות על גנו+לינוקס ואפילו לימדתי את עצמי איך לתכנת. אני ממש שנאתי את המערכות הקנייניות, כיוון שהיו כל כך מגבילות בהשוואה לגנו+לינוקס. כלמדתי למבחני הA-levels אשר הינם מקבילים לבגרות, אני למדתי מחשוב, אך נאלצתי להשתמש בVisual Studio לתכנות ב#; אני ממש שנאתי את זה, אך התמודדתי עם זה למשל ע”י השימוש בMono ע"ג גנו+לינוקס כדי בכל זאת להצליח להגיש את המטלות. אחרי זמן קצר יחסית, אני הצטרפתי לFSF כחברה תומכת ב2013, ואז התחלתי פרק חדש בחיי כאשר Libreboot התחיל להיות חלק כה גדול בחיים שלי. בלי צורך לומר זאת, אני פועלת בכל האפשר כדי להסיר את צורכי בתוכנות קנייניות ואני גם רוצה שאנשים יחוו את זה גם.

הכתבות וההרצאות של ריצ’רד סטאלמן הובילו אותי לדרך זו. אני פגשתי אותו 5 פעמים, ב3 מדינות שונות.

בתולדות המחשוב, רוב (אם לא כל) התוכנות היו מופצות באופן חופשי עם קוד המקור שלהן. בתחילת שנות ה80, כאשר תוכנה התחילה להיות מוצר מסחרי, החברות התחילו לעשות את התוכנות להיות קנייניות, ז"א שהפסיקו להפיץ את קוד המקור או התחילו להגביל איך אפשר להשתמש בתוכנות, פיתוחן והפצתן. זאת אומרת כי לא היה למשתמשים חופש במחשוב שהם עושים; בזמן שפרוייקט גנו התחיל ב1983, תוכנה חופשית כרעיון ובפועל לא הייתה קיימת! ריצ’רד סטאלמן היה יכול לעשות הרבה כסף כמתכנת של תוכנות קנייניות, התעקש לעמוד כנגד הזרם הזה וייסד את פרוייקט גנו כדי ליצור מערכת הפעלה אשר כולה בנוייה מתוכנות חופשיות שכל מי שירצה יוכל להריץ על המחשב שלו.

אני מאמינה בתוכנה חופשית בגלל אותן הסיבות שאני מאמינה בחינוך חופשי בתמיכת המדינה; אני מאמינה כי ידע הינו זכות בסיס לכל בן אדם. למשל: אני מאמינה כי מגיע לכל ילד וילדה ללמוד מתמטיקה, כנ“ל גם למדעי המחשב. חופש הידע ולמידה הן זכויות בסיס לכל בני האדם. אני רוצה שלכולם יהיה חופש; החופש לקרוא, החופש להתקהל והחופש להביע דעות באופן חופשי. תכנות נחשב לדיבור, ואני מאמינה כי כל מאמץ ועבודה מבוססים על אלו של אחרים; זוהי הסיבה שהזכות לקהילה הינה כל כך חשובה. ה4 זכויות וחופשים הינם בעלי חשיבות עליונה. אני תומכת חזקה של קופילפט (Copyleft) ואני מאמינה שהוא אמור להיות חובה ונאכף ע”י החוק לכל עבודה אומנותית או אינטלקטואלית. אני משתמשת ברישיון הציבורי הכללי של גנו בכל מקום אפשרי, ואני תומכת במיוחד בשימוש בו בל מקום.

יש עוד דרך ארוכה מול תוכנה חופשית כתנועה. המשלחת של פרוייקט גנו ושל תנועת התוכנה החופשית הינה ההסרה של תוכנה קניינית מעולמנו, ונתינת תוכנה חופשית לכולם. זהו עקרון ושאיפה בעלי חשיבות אתית גבוהה ביותר אשר פרוייקט Libreboot גם חולק. חברות כמו מיקרוסופת ואפל מנסות להכשיל אותנו כל הזמן ומתנגדות לנו בכל אופציה שיש להן. אותה בעייה גם חלה בעולם החומרה של מחשבים, אשר המידע על המבנה הפנימי של עבודת החומרה מצונזר ונשמר באופן קפדני ביותר - עד כדי השימוש בDRM כדי להקשות על התקדמותינו; בגלל זה למשל, אין תמיכה רחבה של חומרה בפרוייקט Libreboot, נכון לפרסום כתבה זו. הזכות לתקן הינה חלק יסודי במאבק שלנו, בפרט, כחלק מתנועת החומרה החופשית. בעייה אחרת הינה הסיריאליזציה של חלקים שונים, כאשר אותו חלק אינו יכול להשמש להחלפת חלק דומה לו/זהה לו, במכשירים מודרניים: התוכנה במכשיר משמשת לבדוק אם החלק החדש מאושר, ולא תפעל במידה ואינו (אפילו אם הוא יגבוד ללא בעיות). אנחנו בתנועת החופש נמצאים תחת מתקפה מתמידה, במובן החוקי וגם במובן הטכני. חברות תכנולוגיה גדולות משתמשות בכל טריק מלוכלך בספר כדי להרוס את עבודתנו.

ללא העבודה של ריצ’רד סטאלמן, Libreboot כפרוייקט לא היה מתאפשר. כל עבודה או פרוייקט מסתמכים על אחרים בחיים, אנו עומדים על הכתפיים של ענקים. פרוייקט גנו כמעט הגיע למערכת הפעלה מלאה, ולבסוף היה להם חלק אחד חסר: הליבה; תוכנה זו נמצאת בלב של מערכת ההפעלה ומתרגמת בין החומרה לתוכנה - אשר הינה מנהלת משאבים. בגנו כבר התחילו לעבוד על תוכנה כזו מזמן, אשר קראו לה Hurd, אך נכון ל2021 עוד חסרים בה חלקים רבים. למרבה המזל, באותו זמן פרוייקט Linux הופיע בתחילות שנות ה90 והופץ בGPL, ז"א כי התאפשר לבנות מערכת גנו עם שינויים כך שתעבוד עם הליבה של Linux; ובכך נולדו תפוצות GNU+Linux הראשונות! בגלל זאת, תנועתנו, תנועת התוכנה החופשית התחילה - ובלי זה לא נראה לי שהייתה לנו גישה למחשוב חופשי כמו שיש היום. אינני יכולה לדמיין עולם ללא GNU וללא Libreboot.

האם Coreboot היה יכול להתקיים ללא גנו+לינוקס? אני ממש מטילה ספק בכך. יכול להיות כי לינוקס לעצמו היה יכול להופיע בכל זאת, אך האם הפרוייקט היה מתפתח איך שהתפתח היום? או האם בכלל לינוקס היה תוכנה חופשית במצב זה? סביר להניח כי במצב שכזה, BSD היה משתלט במקומו, אך האם הם יהיה להם את הכוח האידיולוגי להבטיח כי שיל משתמשי המחשבים היה להם חופש בשימוש, או שפשוט הפרוייקט היה משמש כנקודת רפרנס אקדמית למטרות חינוכיות בלבד?

העבודה המהפכנית של ריצ’רד סטאלמן בשנות ה80 אפשרה את מה שיש לנו היום. האחראיים על חברות הטכנולוגיה הגדולות כמו מיקרוסופט ואפל תקפו את תנועתנו לאורך שנים ארוכות במיוחד. אלו הן הסיבות למתקפות כנגד ריצ’רד סטאלמן. לא אכפת להם מה הוא עשה או לא עשה בשלב כזה או אחר.

ריצ’רד היה היו"ר של המוסד לתוכנה חופשית מאז שייסד אותו ב1985, ובכך הפיץ את האידיולוגיה של תוכנה חופשית לכל רחבי העולם; זאת עד 2019 כאשר בוטל באופן אוריליאני במסע הכפשה מגעיל במיוחד.

כל מי שמכיר את פרוייקט Libreboot לרוב יודע על מה מדובר לעיל, או לפחות הרסה המתומצתת, אז למה אני מדברת על המוסד לתוכנה חופשית, גנו וריצ’רד סטאלמן? בגלל שמשהו ממש זדוני מתרחש כעט.

אל תאמינו למה שאני אומרת. למשל הינה סטיפן פרי, משתמש של גנו+לינוקס ממש מוכר לכולנו, הנה הוא בסרטון מ2008 מהלל את פרוייקט גנו ותומך בתנועת התוכנה החופשית:

https://vid.puffyan.us/watch?v=P_mS4CIXcLY

במקרה שהקישור לעיל לא עובד: https://vid.puffyan.us/watch?v=P_mS4CIXcLY

ריצ’רד אינו טרנספוב

אני וריצ’רד חברים טובים לאורך שנים. למרות כי התווכחנו על עניינים (אפילו בפומבי) לפני כמה שנים, אך כיום זה בעבר מאחורינו. הוא תמיד כיבד אותי.

כאשר הפרוייקט שלי, Libreboot, היה בשלבי ההצטרפות לגנו, אני עוד לא הייתי מחוץ לארון כטרנס. אני יצאתי מהארון זמן קצר לפני שLibreboot הפך להיות GNU Libreboot. סטאלמן התחיל להתכתב ולדבר איתי בשימוש בצורת הנקבה בלי בעיה ממש אחרי זה.

יש אנשים אשר הסתמכו על הכתבה הבאה כדי לומר כי ריצ’רד הינו טרנספוב: https://stallman.org/articles/genderless-pronouns.html

ספיציפית, יש אנשים שמאמינים כי הוא מתנגד לשימוש בצורת הזכר/נקבה עם אחרים כאשר הם דורשים וכי הוא טרנספוב כי הוא משתמש בper/perse במקום they/them.

תנו לי לומר לכם משהו:

ריצ’רד שלח לי ולאנשים אחרים עותק של הכתבה הנ“ל כאשר הוא היה כותב אותה. אני אישית אמרתי לו שאינני חושבת שper/perse הוא רעיון כ”כ טוב כשהציע אותו. במקום זאת הצעתי פשוט להשתמש בthey/them כאשר מתייחסים למישהו באופן כללי. כשהחליט להשתמש בper/perse הייתי קצת מוטרדת מהעניין אך לא נפגעתי או נעלבתי מזה; אני פשוט חושבת שזה רעיון אידיוטי. בברירה they/them מובנת לרוב האנשים ותגרום למספר הכי קטן של חוסר הבנה.

להיות שטותי אינו אותו דבר כמו להיות טרנספוב. אם אתם אומרים לריצ’רד מה היא הצורה שאתם מעדיפים שהוא יתחייס אליכם בה ובאיזה לשון, אין לו בעייה עם זה והוא יתייחס בצורה זו.

רבים מחברי גם הם טרנס ומדברים עם ריצ’רד, בד“כ בדוא”ל. הוא מכבד את בקשותם לצורת ההתייחסות.

באופן קצת מצחיק, פרוייקט גנו יש לו את ההנחיות הבאות בעניין זה: https://www.gnu.org/philosophy/kind-communication.en.html בפרט: https://www.gnu.org/philosophy/kind-communication.en.html#f1

לא טרנספובי - בכלל! רק אותו העניין של per/perse. לא הייתה התייחסות לא נכונה למין שלי ע"י מתכנתי גנו אחרים כאשר הפרוייקט שלי (Libreboot) היה חלק מגנו. לקרוא לריצ’רד טראנספוב הינו עלבון לאנשים אשר סובלים מטרנספוביה אמיתית.

מידע רקע

אני יכולה להתייחס לכל טענה נגד ריצ’רד באופן מפורש, אך יש כתבות שכבר עשו זאת; כתבות אלה כתובות ברמה הרבה יותר טובה ממה שאני יכולה לעשות - ואתם מוזמנים לקרוא אותן בקישורים למטה.

אין לי צורך להמציא את הגלגל מחדש. כל מטרת הכתבה הזו הינה להביע את תמיכתי לריצ’רד סטאלמן, ולהגן על הכבוד שלו. זמנו יגמר מתישהו, אך זה לא עכשיו ועוד יש לה הרבה מה לתרום!

הכתבות הבאות מתארות פחות או יותר באופן מדוייק מה קרה מספטמבר 2019, כאשר כל האירועים סביב ריצ’רד סטאלמן התחילו:

https://www.wetheweb.org/post/cancel-we-the-web

להלן עןד כתבה אשר תומכת בסטאלמן וגם מתארת את מה שהתרחש: https://jorgemorais.gitlab.io/justice-for-rms/

הסרטון הזה, מאת DistroTube מספק הסבר טוב של מה שקרה:

https://vid.puffyan.us/watch?v=Uun2YhnUNGc

חשיפת יריבנו להראות מי הם באמת

בעייתנו בההגנה על ריצ’רד סטאלמן הינה כי המתנגדים לתנועת התוכנה חופשית למדו להשתמש בשפה שלנו. הם מדברים את הדיבור אך לא הולכים את ההליכה, פעולותיהם לא מראות את האידיולוגיה שהם טוענים שמייצגים. יש חלק מפעילי וארגוני התוכנה והחופשית אשר נמצאים ברשימה, אשר הוטעו או יש להם סיבות אחרות לעמוד כנגד ריצ’רד; אני לא אתמקד בהם - למרות כי אני מקווה שהם ישנו את דעתם אחרי שקראו את מה שיש לי להגיד!

אני לא תומכת בתרבות הביטול. חלק מאנשים אלו ייתכן וכי ינסו לבטל אותי, אך אני אף פעם לא אעשה את זה למישהו. הכתבה הזו רק נכתבה כדי להגן על ריצ’רד ולעצור את מסע ההכפשה שמתנהל נגדו - ולכן, אנו נסתכל ביחד על חלק מהשמות ברשימת המתנגדים.

אני אמרתי כי לא אתמוך בהם, אפילו ע"י קישור לעצומה, אך אני אדפיס את הקישור כטקסט (ובכל לא אעזור להם) כדי שתראו את השמות בעצמכם בכל זאת:

https://rms-open-letter.github.io/

אל תתבלתבלו! תנועת הקוד הפתוח איננה תנועת התוכנה החופשית! הכתבה הבאה מסבירה את ההבדלים: https://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.en.html

אני אתמקד באנשים אשר נמצאים ברשימה הראשית של החתומים, ואולי אדבר על ארוגנים ספיציפיים שם. חלק מהם הינם אנשים הוגנים והיגיוניים בד"כ מלבד לעמדתם נגד ריצ’רד (כלומר, סביר להניח כי הוטעו) - אך אחרים שם הינם פשוט דוחים.

אני אקפוץ ישר לעניין:

חברת ריד האט מפסיקה לממן את מוסד התוכנה החופשית

ריד האט הכריזה, כתגובה להחזרת ריצ’רד סטאלמן לדירקטוריון של המוסד לתוכנה חופשית, כי הם יפסיקו לממן את המוסד לתוכנה חופשית. הם הצטרפו למסע ההפכשה אחר כך.

ריד האט נמצאת בבעלות של IBM בימים אלו, אשר ידועה להתנגדותה לתוכנות חופשיות. אפילו מערכות ההפעלה שלהם המבוססות על גנו+לינוקס אשר הם מספקים לחברות באות עם תוכנות קנייניות ומעודדות התקנתן! הם לא פועלים בכלל לעידוד תוכנות חופשיות ופשוט משתמשים בהם ככלי לייצור כסף עבורםץ הם לא מאמינים באידיולוגיה של המוסד לתוכנה חופשית. יותר מידע על הקנייה/התמזגות של IBM לרד האט אפשר למצוא בקישור הבא: https://www.redhat.com/en/ibm

רד האט, לפני זמן קצר, הרסו את פרוייקט CentOS. מדובר בתפוצת גנו+לינוקס קהילתית המקבילה לRHEL, עם קהילה חזקה במיוחד - כלומר רד האט פעלו באופן אקטיבי כדי להרוס את הקהילה, ליותר מידע על העניין: https://arstechnica.com/gadgets/2020/12/centos-shifts-from-red-hat-unbranded-to-red-hat-beta/

ראו גם את: https://www.ibm.com/products/software

האם מדובר על חברה שאכפת לה מתוכנה חופשית?

למה שיהיה אכפת לנו מה רד האט חושבים? אם הם לא יממנו אז יש חברה אחת פחות שיכולה להרוס לנו את התנועה שלנו! רד האט לא מאמינה בעקרונות התוכנה החופשית (אולי הם האמינו בעקרונות הקוד הפתוח בשלב כלשהו, אבל סביר להניח שזה היה בעבר הרחוק - בפרט אחרי שהם נקנו ע"י IBM).

הקשר בין הOSI למיקרוסופט

הקיצור OSI הינו קיצור של Open Source Initiative, זהו ארגון שהתחיל כהסתעפות מהמוסד לתוכנה חופשית כדי לשווק את הרעיון של תוכנה חופשית לחברות. אפשר לקרוא על הOSI כאן: https://en.wikipedia.org/wiki/Open_Source_Initiative

אומרים שתמונה הינה מתארת יותר טוב מ1000 מילים:

משמאל לימין: שמותיהם (כאשר כולם אנשים חשובים בOSI):

מאחור: Faidon Liambotis, Chris Lamb, Simon Phipps, Allison Randal, Molly de Blanc, Patrick Masson

מקדימה: Josh Simmons, VM Brasseur, Carol Smith, Italo Vignoli, Richard Fontana.

כולם אנשים חשובים בOSI, רבים מהים יו"רים קודמים.

האם זה נראה מוזר עבורכם? ראו איפה הם נמצאים. התמונה הזו מקורה הינו הכתבה הבאה: http://techrights.org/2020/01/15/osi-board-at-microsoft/ במקרה והקישור לא עובד: http://web.archive.org/web/20200121042512/http://techrights.org/2020/01/15/osi-board-at-microsoft/

מיקרוסופט הינה ממן עיקרי של הOSI. לOSI בעצמם יש כתבה על זה: https://opensource.org/node/901 במקרה והקישור לא עובד: http://web.archive.org/web/20201112022740/https://opensource.org/node/901

כאשר ארגון מתחיל להסתמך על סכומי כסף ענקיים של חברות כמו מיקרוסופט (אשר התקיפו את תנועות התוכנה החופשית וגם הקוד הפתוח לאורך שנים ארוכות), ארגון זה יאבד את השאיפה לחלק ממטרותיו והאידיולוגיות שלו. ארגון זה יתחיל לפעול כפי שהתורמים רוצים ודורשים, מהפחד שיאבד מימון. לאורך השנים, מיקרוסופת נכנסה לגרסה שלה ממה שהיא קוראת לו קוד פתוח, בפועל מדובר על הסוואה ומרקטינג בלי התחייבויות בפועל. המוצרים העיקריים של מיקרוסופט (כגון וינדוז) עדיין הינם קנייניים ולא פתוחים או חופשיים! מיקרוסופט עדיין עובדת באופן נמרץ כנגד החופש שלך ע"י נעילת יותר ויותר מחשבים בדברים כמו SecureBoot.

אז, אם מיקרוסופט שונאת את ריצ’רד סטאלמן לאורך שנים ושנים, ותמיד רצו להרוס את מה שהוא עשה, גם יש להם את ההשפעה הפיננסית בOSI, אשר הינו ארגון שאיכשהו יכול לדבר את השפה של תוכנה חופשית, זה לא נראה כאילו צירוף המקרים הכי טוב שיכול להיות עבור מיקרוסופט? דמיינו שאתם מיקרוסופט: אתם פשוט תקפצו על הזדמנות כזו, לא? אני לא היחידה שחושבת כך, נכון?

אפילו אם אין למיקרוסופט קשר כה הדוק לOSI, האם הOSI יש להם את הזכות להשתמש בשפה של תנועת התוכנה החופשית? הרי תנועת הקוד הפתוח אינה חלק מתנועת התוכנה החופשית! אלא מתחרה אידיולוגית לה.

עובדה אירונית:

הOSI לא מזמן החרים את Eric S Raymond (אשר הינו אחד ממייסדי הOSI) מרשימת הדוא"ל שלהם, זאת אחרי שהוא העיר כמה הערות בעניין הגנת הOSI מחדירת תנועת הקוד האתי עם קודי ההתנהגות המכפישים שלהם שמשתקים את חופש הביטוי. למרות השם שלהם, הרשיונות של תנועת הקוד האתי אינן מהוות רשיונות של תוכנה חופשית כיוון שהן מגבילות את השימוש בתוכנה! אם כותב התוכנה הינו מתנגד לדעה הפוליטית של משתמש התוכנה, אזי לפי חוק הוא יכול למנוע המשתמש מלהשתמש בה - למרות כי לכאורה הקוד נמצא לכולם לגשת. אנשים כמו קוראלין אדא אמקה (המנהיגה של תנועת הקוד האתי) ניסו להשפיע על הOSI כדי לשכתב את הגדרת הקוד הפתוח. הסרטון הבא מסביר את העניין באופן יפה:

https://vid.puffyan.us/watch?v=gkhmwr6O2W4

במקרה של הOSI, סביר להניח כי הם לא יחזירו את אריק; למרות כי אם אני לא מסכימה לרעיונות של קוד פתוח (אני פעילה של תוכנה חופשית), קוד פתוח אינו דבר רע בפרט, פשוט חסר מבחינה אידיולוגית; אנשי הקוד האתי כמו קוראלין אדא אמקה יגרמו לנזק גדול במיוחד אם הם יקבלו את רצונם (הם כבר משפיעים על מספר של פרוייקטי קוד-פתוח ותוכנה חופשית ע"י הכנסת קוד התנהגות, Libreboot זרק את שלו לפני זמן קצר, אשר לא היה אחר מזה של קוראלין).

כולם צריכים לשלוח לאריק ריימונד דוא"ל תמיכה, הוא עשה את הדבר הנכון. תגידו לו שאכפת לכם, אני לא שמעתי משהו גרוע (במיוחד) עליו. הוא בן אדם הוגן, למרות כי לפעמים מדבר ללא סינון אך עדיין מכבד אחרים.

עובדי מיקרוסופט

אכן, עובדי מיקרוסופט בחלקם חתומים על רשימת ההתנגדות.

מה יש לאנשים אלו להרצות אותנו על תוכנה חופשית או האידיולוגיה שלה?

מיקרוסופט הינה אויב לחיים לתנועת התוכנה החופשית. מיקרוספט איננה טיפשית להחתים את שמה על העצומה, כי אז הם יורים לכל התנועה שלהם ברגל; אזי במקום זאת הם משתמשים בהשפעה שלהם לרעה בארגונים שכביכול מייצגים אותנו.

אם הייתי מיקרוספט, הייתי מבקשת מאנשים אלו להסיר את השמות שלהם מהרשימה. למען האמת, זה פשוט יזיק למאמציהם נגד ריצ’רד, אפילו אם רק מדובר בכמה אנשים שעובדים במיקרוסופט אשר מביעים את עמדתם כך.

אף אחד מהאנשים ברשימה הוא מההנהגה במיקרוסופט. אני מניחה שהם פרסמו את השם שלהם באופן עצמאי. אף מנהל במיקרוסופט ירצה שמיקרוסופט תהיה ברשימה זו אם הוא ייתן לעניין קצת מחשבה.

מוסד GNOME

נא לא לבלבל אותם עם קהילת GNOME, אשר הם ממש שונים זה מזה.

ישנם קשרים די ידועים בין מוסד GNOME למיקרוסופט, להלן כתבה על העניין: http://web.archive.org/web/20200607212123/http://techrights.org/2020/06/07/gnome-board-of-directors-2020/

הם תקפו את ריצ’רד סטאלמן בעבר גם:

http://techrights.org/2021/01/12/gnome-foundation-rms/

אזי, הם אין להם את הזכות לייצג את תנועת התוכנה החופשית!

החברים הבאים במוסד GNOME נמצאים ברשימת ההתנגדות:

במקרים אחרים לא הייתי מצרפת את שמותיהם, אך מולי וניל הינם שניים מהאנשים שמנהלים את עצומת ההתנגדות באופן ישיר. אני מרגישה בצורך לזכור את שמותהם וגם כך ששניהם חברים בפרוייקט דביאן.

קוראלין אדא אמקה (מייסדת, ארגון לקוד אתי)

קוראלין הימה המייסדת של תנועת הקוד האתי. למרות השם, מדובר על כך שהם מפיצים רשיונות של תוכנה לא חופשית, בגלל ההגבלות על אופן השימוש בתוכנות. אם אתם משתמשים בתוכנות כאלו, אשר המתכנתים שלהם יש להם מחלוקת דעות פוליטית איתכם: הם פשוט יכולים למנוע מכם מלהשתמש בתוכנה!

אני מאמינה בחירות של הזולת! אני מאמינה שלכולם מגיע זאת, אפילו אלו שיש לי מחלקות דעה פוליטיות איתם!

אפלייה על בסיס של אמונות ועקרונות של אחרים הינה לא מוצדקת בשום פנים ואופן. אני רוצה שיריביי הפוליטיים יהיה להם חופש, בגלל ש:

בנוסף, קוראלין מתנהגת באופן פוגעני במרחב הציבורי האינטרנטי, ישנם הרבה פעמים אשר היא הפחידה והשליטה טרור בחברות ופרוייקטים, והתנהגה כבריון. ייתכן שהיא אפילו תעשה זאת לLibreboot אם מישהו יגיד לה על כתבה זו.

היא בן אדם רע.

היא ידועה בגלל הContributor Covenant אשר הינו תבנית לקוד התנהגות שחלק מהפרוייקטים משתמשים בו. אנחנו בLibreboot ממליצים שלא יהיה לכם קוד התנהגות מכיוון שהוא מרחיק אנשים מלהצטרף לפרוייקט, וגם מייצר סביבת עבודה מצונזרת (באופן עצמאי) אשר בה אנשים אינם יכולים להביע דעות שונות ומגוונות לגבי עניין כלשהו. הרי, חופש הביטוי הינו דבר בריא, ודי הגיוני להתמודד עם התנהגות לא הולמת באופן פרטני, כל מקרה בעצמו. הContributor Covenant הינו סוס טרויאני; הם דוחפים את זה בהתחלה, ואז הם מתחילים לדחוף לשימוש ברישיון של הקוד האתי - ואז הם השתלטו על הפרוייקט. אל תתנו לאנשים אלו להיכנס לפרוייקט שלכם מלכתחילה!

בבקשה, אל תשמעו למה שיש לקוראלין אדא אמקה או לאנשים כמוה לומר! הם חיים משנאה ואי-סובלנות בעצמם. היא איננה סובלת אף השקפת עולם השונה במקצת משלה ומנסה להרוס את חייהם של אנשים אשר לא מסכימים איתה.

לסיכום

זהו הכול!

Markdown file for this page: https://libreboot.org/news/rms.he.md

Site map

This HTML page was generated by untitled static site generator.